Obserwuj nas

Farma fotowoltaiczna- dlaczego to opłacalny biznes

Na polskich mapach przybywa coraz więcej farm fotowoltaicznych, które przyczyniają się do wzrostu udziału fotowoltaiki w energii dostępnej w systemie. Patrząc na sektor OZE z perspektywy inwestycyjnej, farmy fotowoltaiczne oferują przewidywalny zwrot z inwestycji i stabilne źródło przychodów.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne to instalacje solarnych paneli, które zamieniają światło słoneczne na energię elektryczną, na większych obszarach. W kontekście biznesowym, są to atrakcyjne przedsięwzięcia ze względu na rosnące zapotrzebowanie na czystą energię i korzystne programy rządowe, które wspierają odnawialne źródła energii. Farmy fotowoltaiczne to nic innego jak połączone ze sobą panele słoneczne, które są rozmieszczone na otwartych przestrzeniach, takich jak nieużytki, pola czy dachy dużych budynków. Wykorzystują one efekt fotowoltaiczny do wytwarzania prądu elektrycznego, gdy na ich powierzchnię pada światło słoneczne. Energia ta może być następnie używana bezpośrednio, przechowywana lub przekazywana do lokalnej sieci energetycznej.

Perspektywa biznesowa farm fotowoltaicznych

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne ma wiele zalet biznesowych. Przede wszystkim, rynki energii odnawialnej rosną w szybkim tempie, a cele Unii Europejskiej zmierzające do redukcji emisji CO2, stwarzają dodatkowy popyt. Farmy solarne generują energię, która jest sprzedawana do sieci energetycznej, dzięki czemu może być stałym źródłem dochodu. Dzięki stabilnym taryfom za energię odnawialną i różnym programom wsparcia, decydując się na biznesowe wykorzystanie farm fotowoltaicznych można liczyć na przewidywalny zwrot z inwestycji.

Szacunkowy wkład i zyski z inwestycji w farmy fotowoltaiczne

Oszacowanie dokładnych kosztów inwestycji oraz przyszłych zysków wymaga dokładnego biznesplanu i audytu. Jednak jesteśmy w stanie przedstawić ogólne dane liczbowe, które pokazują o jakich kwotach można mówić w kontekście tego biznesu. Samo zainwestowanie w farmy fotowoltaiczne wymaga dość dużego wkładu. Miejsce zakładania takiej farmy odgrywa tu kluczową rolę. Wybierając lokalizacje należy kierować się takimi aspektami jak duża ilość dni słonecznych w roku i minimalną liczbą przeszkód, takich jak wysokie budynki czy drzewa, które mogłyby zacieniać panele. Z dostępnych danych wynika, że średnia cena związana z budową farmy fotowoltaicznej w 2023 roku wynosi 2400-3600 zł/m2 netto. Biorąc pod uwagę koszty, należy też doliczyć takie wydatki jak:

  • koszty dzierżawy działki 
  • serwis 
  • podatki 
  • potencjalne straty 
  • zużycie energii na własne potrzeby

Oszacowanie zysków z farmy fotowoltaicznej jest kwestią indywidualną, ponieważ zależy od wielu czynników, przede wszystkim od generowanej mocy. Uśredniony roczny zysk generowany przez farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW to 150-160 tys. zł.

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest nie tylko dbaniem o ekologię, ale przy okazji może być finansowo opłacalna. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na odnawialną energię i korzystnych warunków polityczno-ekonomicznych, farmy fotowoltaiczne stanowią atrakcyjną opcję dla przedsiębiorców szukających stabilnego i zrównoważonego biznesu. Dowiedz się więcej o naszej ofercie farm fotowoltaicznych.

Zobacz również

Farmy fotowoltaiczne stanowią atrakcyjną opcję dla przedsiębiorców szukających zrównoważonego biznesu.
W 2023 roku, jak wynika z najnowszej analizy Rystad Energy, sektor fotowoltaiki w Europie zanotował