Obserwuj nas

Raport z sektora fotowoltaiki- aktualne dane i nowe trendy

W 2023 roku, jak wynika z najnowszej analizy Rystad Energy, sektor fotowoltaiki w Europie zanotował imponujący wzrost. Z danych wynika, że wzrost wyniósł 30% więcej nowych mocy niż w poprzednim roku, przekraczając 58 GW. Takie liczby potwierdzają tezę o rosnącym zainteresowaniu i zaufaniu do energii słonecznej.

Analiza wyników udostępnionych przez Rystad Energy

Wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych widać szczególnie w zachodnich państwach Europy. Niemcy wrócili na pozycję lidera, gdyż według prognoz szacuje się 84% wzrost względem poprzedniego roku. Drugie miejsce zajmuje Hiszpania, która spadła z pozycji lidera. Podium zamyka Polska, co dla wielu okazało się zaskoczeniem. Wynika to z rosnącej popularności instalacji dachowych, które dominowały nad wielkoskalowymi farmami fotowoltaicznymi.

Warto zauważyć, że w tym roku w całej Europie instalacje prosumenckie stanowiły 70% wszystkich nowych instalacji. To pokazuje, że sektor instalacji dachowych jest napędem transformacji energetycznej na kontynencie.

Trendy w sektorze fotowoltaiki

Pozytywne podsumowanie roku 2023 ma odzwierciedlenie w prognozach na przyszłe lata. Na całym świecie rozwój sektora fotowoltaicznego w 2023 roku ma przekroczyć poziom 500 GW. Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynika, że w tym roku na nowe instalacje fotowoltaiczne wydawano średnio 1 miliard dolarów dziennie. Te statystyki pokazują znaczenie dynamicznego rozwoju sektora fotowoltaicznego, zgodnie ze Scenariuszem Ogłoszonych Polityk (STEPS), który przewiduje, że odnawialne źródła energii osiągną 80% udziału w generacji energii do końca dekady, z fotowoltaiką na czele.

Źródła: Rystad Energy, PV magazine

Zobacz również

Farmy fotowoltaiczne stanowią atrakcyjną opcję dla przedsiębiorców szukających zrównoważonego biznesu.
W 2023 roku, jak wynika z najnowszej analizy Rystad Energy, sektor fotowoltaiki w Europie zanotował